E-Bülten Mart-Mayıs 2020
 
SERAMİK SEKTÖRÜ


 

7.SERAMİK SEKTÖR TOPLANTISI ONLINE DÜZENLENDİ

7. Seramik Sektör Buluşması, 12 Mayıs 2020 tarihinde 160 kişinin katılımıyla online olarak gerçekleştirilmiştir. Covid-19 sürecinde seramik sektöründe yaşanan gelişme ve beklentilerin görüşüldüğü toplantıya TİM Başkanı İsmail Gülle, Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar katılmıştır. Erdem Çenesiz tarafından yapılan sunumda Türkiye ve Dünya seramik sektörü dış ticareti değerlendirilmiş, Birliğimiz Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel tarafından ise Covid-19 salgınının inşaat sektörüne etkileri konulu bir sunum paylaşılmıştır.
Daha fazla bilgi için:>
 

TASARIM VE İNOVASYON UNICERA İSTANBUL'DA BULUŞTU

Alanında dünyanın ikinci en büyük fuarı olan Uluslararası Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı-UNICERA İstanbul, 10-14 Mart 2020 tarihleri arasında, 100 bin metrekare alanda CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenmiştir. Fuarın açılışında Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz birer konuşma gerçekleştirmişler ve Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz ile beraber firma standları ziyaret edilmiştir. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından London Post dergisi baş editörü Dr. Shahid Ahmed Qureshi fuarda ağırlanmış ve seramik firmaları ziyaret edilerek görüşme yapılmıştır. Birliğimiz tarafından Turkishceramics adına fuarda bir info-stand ile yer alınmıştır ve Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde, Kosova, Tanzanya, Sudan ve Ürdün’den katılan firma yetkilileriyle bir alım heyeti programı gerçekleştirilmiştir.
Daha fazla bilgi için::>
 

TURKISHCERAMICS İSPANYA’DA

İspanya’nın Valensiya şehrinde 3-7 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleşen seramik sektörünün en önemli fuarlarından biri olan Cevisama’ya bu sene 7’si seramik olmak üzere 19 Türk firması katılmıştır. Cevisama Fuarı 2020 yılında 140 ülkeden yaklaşık 100 bin ziyaretçiyi ağırlamıştır.
Daha fazla bilgi için::>
 

SERAMİK SEKTÖR RAPORLARI YAYINDA

Birliğimiz sektör şubesi tarafından seramik kaplama malzemeleri ve seramik sağlık gereçleri ile ilgili aşağıda yer alan rapor ve çeviriler hazırlanmış ve üyelerle paylaşılmıştır.

Seramik Sektörü Raporu ABD 2020
Seramik Sektörü Raporu Kanada 2020
Seramik Sektörü Raporu Birleşik Arap Emirlikleri 2020
Seramik Sağlık Gereçleri Sektöründe Rakip Pazarlar 2020
Seramik Kaplama Malzemeleri Sektörü Almanya 2020
Seramik Kaplama Malzemeleri Sektörü Fransa 2020
Seramik Kaplama Malzemeleri Sektörü İngiltere 2020
ABD Seramik Kaplama Malzemeleri Pazarı 2019
İspanya Seramik Kaplama Malzemeleri Pazarı 2019
Kanada Seramik Kaplama Malzemeleri Pazarı 2019
ABD’nin 2020 Yılı 1. Çeyrek Karo İthalatı
İtalya İnşaat Sektörünü Neler Bekliyor? .

Raporların tamamına ulaşmak için::>

SERAMİK SEKTÖRÜNDEN KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA ZİYARETLER
 

SERAMİK SEKTÖR TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI’NA ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİLDİ

10 Şubat 2020 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a yapılan ziyarete Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Genel Sekreter Özkan Aydın ve seramik sektörünün temsilcileri katılmış olup seramik sektörünün karşılaştığı sorunlara ilişkin çözüm önerileri gündeme getirilmiştir.
 


 

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’NA ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz ve seramik sektörü firma temsilcileri ile beraber 11 Şubat ve 4 Mart 2020 tarihlerinde 2020 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem seramik sektörü hakkında bilgi vermek ve gelişmeleri değerlendirmek üzere ziyaret edilmiştir

 


 

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA RESMİ ZİYARET DÜZENLENDİ

Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz ve seramik sektörü firma temsilcileri ile birlikte sektör sorunlarını iletmek üzere 6 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin ziyaret edilmiştir.

 


 

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI ZİYARET EDİLDİ

Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz ve seramik sektörü firma temsilcileri ile 5 Mart 2020 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar ziyaret edilmiştir.

 


 

SERAMİK SEKTÖRÜNDEN SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NA ZİYARET

Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz ve sektör temsilcileri 4 Mart 2020 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz’ı ziyaret etmiştir.
 


ÇİMENTO SEKTÖRÜ

TÜRK ÇİMENTO SEKTÖRÜ BASINDA

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal 13 Mayıs 2020 tarihinde Bloomberg HT kanalında yayınlanan Fokus programına katılmıştır. Programda Feyyaz Ünal tarafından çimento sektörünün mevcut durumu değerlendirilmiş, gelecek öngörüleri aktarılmış ve sektörün karşılaştığı sorunlar dile getirmiştir.

Programın tamamına ulaşmak için::>

 

TÜRK ÇİMENTO SEKTÖRÜ DUBAİ’DE

Uluslararası Intercem Dubai Konferası, yaklaşık 30 ülkeden dünyanın önde gelen çimento üreticilerini, ihracatçılarını, nakliyecilerini, ekipman ve hizmet sağlayıcılarını biraraya getirerek 2-4 Mart 2020 tarihleri arasında Jumeirah Emirates Towers Otel’de düzenlenmiştir. Birliğimiz tarafından “Turkish Cement” adına konferansta bir info-stand ile yer alınmıştır.

 

DÜNYA ÇİMENTO SEKTÖRÜ RAPORU HAZIRLANDI

“Dünya Çimento Sektörü Araştırma Raporu 2019” sektör şubemiz tarafından hazırlanmış ve üyelere dağıtılmıştır. Dünya çimento sektörüne genel bakış bölümü ile başlayan raporda, çimento sektöründe ilk 10 ithalatçı ve ihracatçı ülke ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir.

Raporun tamamına ulaşmak için::>
 

CAM SEKTÖRÜ

DÜZCAM SEKTÖRÜ AVRUPA PAZARI RAPORU HAZIRLANDI

“Düzcam Sektörü Avrupa Pazarı Raporu” sektör şubemiz tarafından hazırlanmıştır. Dünya düzcam sektörüne genel bakış bölümü ile başlayan raporda Türkiye ve Avrupa’da düzcam sektörünün dış ticaret verileri incelenmiştir.

Raporun tamamına ulaşmak için::>


 

GENEL FAALİYETLERİMİZ

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK İLE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ONLINE TOPLANDI

21 Mayıs 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak TİM Sektörler Konseyi Toplantısı’nda ihracatçılar ile bir araya gelmiştir. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal katılmış ve çimento, cam ve seramik sektörleri özelinde yaşanan sorunları aktarmıştır.
 

TİCARET BAKANI RUHSAT PEKCAN İLE SEKTÖREL DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

22 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 pandemisinin sektörler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla video konferans yöntemiyle bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan’ın iştirak ettiği toplantıya TİM Başkanı İsmail Gülle ile Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz katılmıştır. Sn Pekcan, Bakanlık olarak Covid-19 pandemisinin ticarete olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla birçok tedbir aldıklarını belirterek, bu kapsamda ithalata yönelik de tedbirler almaya devam ettiklerini vurgulamıştır. Erdem Çenesiz tarafından da sektörlerin sorunlarına ilişkin çözüm önerileri gündeme getirilmiştir.